Сьогодні проектанти та будівельники інженерних мереж все частіше зважають не тільки на первісну вартість матеріалів, а й подальші експлуатаційні витрати. У зв’язку з цим при спорудженні каналізаційних комунікацій на перший план виходить альтернативний бетонним колодязям варіант – пластмасові колодязі, виконані з поліетилену, непластифікованого полівінілхлориду або поліпропілену.
Полімерні колодязі різного призначення виробляються у широкому діапазоні діаметрів – від 315 до 2500 мм. Залежно від умов проекту або прокладання мережі, наприклад, у випадках, коли розміри траншеї обмежені або при малих діаметрах каналізаційного трубопроводу, доцільно використовувати полімерні ревізійні колодязі малих діаметрів.
Основа полімерних ревізійних колодязів малих діаметрів виготовлена з поліпропілену. Вони виробляються із зовнішнім діаметром 315 або 400 мм. До таких колодязів можна приєднувати каналізаційні труби з ПЕ, ПВХ або ПП діаметрами від 110 до 250 мм. Пластмасові ревізійні колодязі зручні в монтажі. Вони мають сформовану у заводських умовах лоткову частину з необхідним ухилом, який забезпечує гідравлічну гладкість. Це сприяє кращому відтоку бруду і перешкоджає засміченню та замулюванню колодязя. Пластмасові колодязі є абсолютно герметичні.
Такі колодязі призначені для виконання експлуатаційних робіт у каналі з поверхні землі, а саме: огляд, очищення, промивання, визначення наявності деформацій.
Завдяки простоті установки й універсальності ревізійні колодязі знайшли широке застосування: у невеликих за обсягами системах господарсько-побутової та зливової каналізації, дренажних системах тощо. Конструктивні та монтажні особливості цих виробів дозволяють у найкоротші терміни монтувати мережі з великою кількістю колодязів. Невелика вага елементів і розтрубне з’єднання труб скорочує час збирання колодязя, а потреба у використанні важкої техніки при цьому зводиться до мінімуму. Невеликі габарити колодязів усувають необхідність у додатковому розширенні котлованів у місцях їх установки.
Ревізійні колодязі для зовнішньої каналізаційної мережі встановлюють:
● у місцях зміни напрямку лінії (поворотні),
● у місцях приєднання однієї каналізаційної лінії до іншої (з’єднувальні),
● у місцях зміни діаметра і ухилу.
На прямих ділянках мережі колодязі (лінійні) розміщують один від одного на певній відстані в залежності від діаметра трубопроводу. За існуючими нормами для трубопроводів діаметром від 110 до 250 мм відстань між суміжними лінійними колодязями має бути 35–50 м.
Конструкція
Конструктивно ревізійний колодязь складається з трьох основних елементів (рис. 1).
1. Кінета – основа колодязя з лотком всередині.
2. Гладкостінна труба, яка складає шахту колодязя.
3. Люк.
Одним з різновидів ревізійних колодязів є так званий «телескопічний» або «телескоп» (рис. 2). Такий колодязь складається з кінети (лита поліпропіленова основа колодязя), телескопічної манжети, шахти колодязя з ПВХ труби діаметром 400 мм, телескопічної труби діаметром 315 мм і люка. Довжина телескопічної труби та шахти колодязя може виконуватися за бажанням замовника.
Розтруби колодязів мають ущільнювальне гумове кільце для герметичного та надійного з’єднання кінети з трубами.
Монтаж
Монтаж колодязів здійснюється в такій послідовності:
• кінета встановлюється горизонтально на неутрамбованій піщаній основі товщиною 5-10 см, яка є шаром дна траншеї. Необхідно виконувати підсипку і обсипку з піску з пошаровим трамбуванням. Встановлюючи кінету колодязя, необхідно зробити ухил 1,5 % у бік руху каналізаційних стоків;
• розтруб хрестовини необхідно очистити від забруднень і змастити силіконовим мастилом;
• вставити каналізаційні труби в розтруб. Це забезпечує герметичність з’єднання при тиску 0,5 бар, що відповідає стовпу води 5 м.
• потім в горловину кінети вставляється шахтна труба, глибина колодязя регулюється шляхом обрізання труби. Обрізання можна зробити за допомогою ручної пилки, місце зрізу потрібно відшліфувати;
• зверху на шахтну трубу встановлюється кришка колодязя з оглядовим люком;
• колодязь засипають сипучим ґрунтом, що легко ущільнюється.
Експлуатація та обслуговування
Ревізійний колодязь є пунктом технічного обслуговування для каналізаційних труб, які прочищаються через нього струменем води під сильним тиском.
Для обслуговування вхідної та відвідної ділянок труби крізь колодязь потрібно встановлювати його на кожному повороті труби. Рекомендована висота колодязя – від одного до трьох метрів. У місцях відводів до колодязя приєднують каналізаційні труби.
Обслуговування каналізаційної системи проводиться струменем води під тиском, але з цією ж метою можна використовувати дренажний занурювальний насос відповідного класу.
Переваги використання полімерних колодязів малих діаметрів:
• простий і швидкий монтаж
• висока хімічна стійкість
• монтажні роботи може виконувати одна людина
• немає потреби в розширенні котлованів у місцях установки колодязів
• герметичність з’єднання
• довготривалий термін експлуатації